Collection: Paintings, Prints
The natural beauty of Northern NY has long inspired artists. Some of the region's painters respond to the vast expanses of wilderness still intact today - some to the native flora and fauna. Others prefer to record scenes of domestic life: farms, gardens, and architectural landmarks. In recent years, plein air painting has had a revival, and festivals have cropped up through the area to encourage this art.
-
“Zip Under Lilacs”, Rubber Block Print with Black Mat
Regular price $ 40.00 USDRegular priceUnit price / per -
“Bright Day: Late Winter” Oil on Canvas Board
Regular price $ 275.00 USDRegular priceUnit price / per -
“Retired” Rubber Block Print with Black Mat
Regular price $ 40.00 USDRegular priceUnit price / perSold out -
“The Sentry” Rubber Block Print with Black Mat
Regular price $ 40.00 USDRegular priceUnit price / perSold out -
“Red Winter Bunny” Rubber Block Print with Black Mat
Regular price $ 25.00 USDRegular priceUnit price / per -
“Out to Pasture” Rubber Block Print with Black Mat
Regular price $ 45.00 USDRegular priceUnit price / per -
“Guinea Hens/Oxbow Lake” Rubber Block Print with Mat
Regular price $ 25.00 USDRegular priceUnit price / per -
“Full Sun” Rubber Block Print with Black Mat
Regular price $ 45.00 USDRegular priceUnit price / per -
“Honey House” Rubber Block Print Matted
Regular price $ 25.00 USDRegular priceUnit price / perSold out -
“Hermit Thrush” Rubber Block Print Matted
Regular price $ 24.00 USDRegular priceUnit price / per -
“Bygone: District No. 8”, Rubber Block Print Matted
Regular price $ 40.00 USDRegular priceUnit price / per -
“Leap” Rubber Block Print Matted
Regular price $ 25.00 USDRegular priceUnit price / per -
“Peck” Rubber Block Print Matted
Regular price $ 40.00 USDRegular priceUnit price / per -
“Wade” Rubber Block Print Matted
Regular price $ 45.00 USDRegular priceUnit price / per -
“Tuxedo Family” Rubber Block Print Matted
Regular price $ 43.00 USDRegular priceUnit price / per -
“Great Outdoors” Hiking Poster, “Hike The Trail”
Regular price $ 26.00 USDRegular priceUnit price / per